Az MPR és az EPMSZ 2017. első félévi programjáról

A szokásos 3. hétfő, a december 19-e  túl közel került a karácsonyhoz, ezért a pápa malmői beszédéről szóló fórumunkra meg sem kíséreltük az egyeztetést.

A legközelebbi összejövetel 2017. január 16-án, hétfőn lesz, amikor Kamarás István “tart tükröt” nekünk: Milyennek látnak bennünket, keresztényeket? – címmel. A beszélgetésen a muszlim, buddhista, vaisnava és a zsidó vallás képviselői beszélnek tapasztalataikról.

Örömmel és köszönettel jelezzük, hogy a tervezésbe és a moderálásba bekapcsolódott Síklaki István szociálpszichológus is, a 2017-es fórum terve az ő javaslati alapján lesz összeállítva várhatóan az alábbi témák mentén:

• Lehet-e szabad az akarat? A tudatos elhatározás és az adaptív tudattalan.
    Az utóbbi néhány évtized idegtudományi kutatásai erőteljes kételyeket ébresztettek döntéseink tudatos kezdeményezését illetően. A kognitív pszichológia és a kognitív idegtudomány eredményeinek fényénél gondolkozunk a szabad akarat filozófiai, vallási és erkölcsi kérdéseiről.
  • Lehet-e a homoszexualitást erkölcsi kérdésként kezelni?
    A biológiai és orvostudományok ma már igen pontosan leírják azokat a hormonális folyamatokat, amelyek a méhen belüli embrionális fejlődés során a felnőtt nemi identitás zavarait okozzák. Ennek fényénél az egyház és társadalom mai domináns hozzáállása vitatható.
  • Lehet-e a Magyarországon ma domináns szegregált oktatással sikert elérni?
    A legfrissebb és minden eddiginél lesújtóbb PISA eredmények fényénél a kérdés égető. A magyar — mind egyházi, mind világi — oktatásban sokan hívei a szegregáció különböző formáinak.
  • Lehet-e hatékonyan fellépni a korrupcióval szemben?
    Nem szükséges magyarázni a téma társadalmi jelentőségét és aktualitását. A kormány épp most lép ki egy fontos nemzetközi antikorrupciós szervezetből, mert kritika érte.
  • Kamarás István moderálná a Magyar zsidónak lenni itt és most című beszélgetést. Remélt résztvevői: Darvas István, Heisler András, Köves Slomo és Bálint Éva.

Minden más javaslatot és ötletet köszönettel fogadunk az egyhazestarsadalom.hu-n!

A reformáció emlékéve alkalmából három előadást és vitát tervezünk:

• Evangélikus és katolikus szemmel a pápa malmői beszédéről.
  • A protestantizmus alkotta új világnézet mai kihívásai
  • Három református krédó: Ravasz László, Bibó István, Vályi-Nagy Ervin.

Az első félév tervezett időpontjai:

2017.01.16. 17:00:00 hétfő
2016.02.20. 17:00:00 hétfő