Életminőség vagy vallásosság? A szociokulturális környezet és hatásai

Időpont
Date(s) - 2019.09.16
17:00 : 19:00

Helyszín
Az Evangélikus Egyház Pesti Gyülekezeti Nagyterme

Kategóriák

Vajon ugyanazt értjük-e valláson Keleten és Nyugaton? A nyugati értékek fogadása az utóbbi évezredben megerősítette kereszténységünket, hogy utána elaltassa azt bennünk? Vagy le vagyunk maradva az istenhit értelmezésében?

A Pew Research Center 2018-ban több nagyobb, vallással kapcsolatos felmérést tett közzé. Az egyikben 101 ország lakosainak vallási kötődését és szociokulturális státuszát vetette egybe. A részletek itt olvashatók. Ebben több olyan adatot találhatunk, amely legalábbis gondolkodóba ejti az embert. A vonatkozó adatokat vendégeink interpretálják. Ezekből néhány érdekesebb példa a bemutatandó diagramokra:

A szemlélő azt gondolhatja, hogy ha fontosnak tartjuk társadalmaink fejlődését, jobban tesszük, ha vitrinbe helyezzük a vallásokat? Milyen összefüggés lehet az adatok között? Ok-okozati-e, és ha igen, akkor milyen irányú? Meg lehet-e őrizni a vallást, ha alacsonyan tartjuk az élettartamot, az oktatás szintjét, az életszínvonalat
és a társadalmi igazságosságot?

Egy másik kutatásban Európa keleti és nyugati felének vallási különbségeiről szóltak. Vonatkozó diagramok az elemzett 34 ország vallási és nemzeti kötődéseiről:

Vendégeink:

• Kodácsy-Simon Eszter teológus (Evangélikus Hittudományi Egyetem, Valláspedagógia Tanszék),
  • Nagy Péter Tibor történész, oktatáskutató, szociológus (Wesley János Főiskola),
  • Rosta Gergely vallásszociológus (Pázmány Péter Katolikus Egyetem).

Moderátor: Mikulás Gábor

A Fórum hanganyaga:

Meghallgatás/Letöltés

A Fórumon rögzített videó:

Tihanyi Karcsi barátunk néhány képe a Fórumról:

Foglalások:

A foglalás lezárva erre az eseményre.

3 hozzászólás

1. Dr. Galambosné dr. Szokoly Mária Dr. Galambosné dr. Szokoly Mária 2019.09.14

Nagyon órülök, hogy csatlakozhaztam, mert nagyon szinvonalas előadások voltak eddig is!

• Hampel Márta Hampel Márta 2019.09.16

Hogyan lehet becsatlakozni? Üdv Márta

2. Jeney Attila Jeney Attila 2019.10.14

Kedves Márta,
    Ha az attila.jeney@gmail.com címre elküldi a nevét és az e-mail címét, felírom az értesítendők listájára, hogy időben tudjuk emlékeztetni a legközelebbi Lehet-e? Fórum témájára, időpontjára és helyszínére.
    J.A.