Kikhez és miről szólnak az egyházi és a vallási médiumok?

Map Unavailable

Date(s) - 2019.11.20

Evangélikus Országos Múzeum konferenciaterme (pince)

Egyház és médium. Elsőre úgy tűnik, hogy két egymással ellentétesnek tűnő fogalom, hiszen az egyházat egy nyugodt, lassú és zárt közösségnek tartja a közfelfogás, mondván, hogy Isten malmai, ugye, lassan őrölnek; míg a médiára a pörgés, a gyorsaság és a szenzáció világát asszociálja az emberben. Mintha csak két külön világ, sőt két külön értékrend lenne. Ebben a kontextusban először arról beszélgetünk, hogy egyáltalán maradt-e még élettere, lehetősége, funkciója a hagyományos nyomtatott egyházi (nép)lapoknak (hetilapoknak), vagy az elektronikus egyházi médiumok máris kiszorították őket. Kiket, hogyan, milyen céllal, milyen hatásfokkal szólítanak meg ezek a médiumok, és ki a megszólítók? Készen áll-e a keresztény média arra, hogy éljen a digitális technika nyújtotta lehetőségekkel? És ha igen, milyen érzésekkel: hittel és meggyőződéssel vagy muszájból és kényszerűen? Mennyire segítik akár a hagyományos akár legmodernebb egyházi médiumok az egyházakon belüli kommunikációt? Másodszor arra keresnénk a választ, hogy hogyan egészítik ki a „hivatalos” egyházi médiumokat a gyülekezetek, a vallási (lelkiségi) mozgalmak és a szerzetesrendek médiumai. Harmadszor: milyen szerepet játszanak, mekkora teret töltenek be az intézményes egyházaktól kisebb-nagyobb mértékben független keresztény Médiumok (mint például a Kötőszó, az Egyházfórum, a SZEMlélek, a Sola rádió, a reposzt). Negyedszer: milyen melyet foglalnak el az egyházi és az „országos” szellemi életben a keresztény irodalmi, kulturális és tudományos folyóiratok, mindeközben választ keresünk ezekre a  kérdésekre is: Hogy tehetné lehetővé az egyházi média az egyház átláthatóságát? Hogyan lehetne túllépni azon, hogy a keresztény média ne csak közöljön valamit egy csak nagyvonalakban ismert hallgatósággal, hanem kétoldalú kommunikációt folytassunk az egyre jobban körvonalazódó hallgatósággal segítséget nyújtva a hír igazságának megragadásához?

Előadók:

• Füle Tamás médiaszakember, a Magyar Református egyház Dunamelléki Egyházkerületének parokia.hu portáljának szerkesztője
  • Kézdi Beáta kulturális újságíró, az Evangélikus Élet magazin fele,ős szerkesztője
  • Radetzky András a Pázmány Péter Katolikus  Egyetem Kommunikáció-és Médiatudományi Intézet adjunktusa és a Magyar Katolikus Rádió vezérigazgató-helyettese
  • Szőnyi Szilárd újságíró, a magyar jezsuita rendtartomány kommunikációs irodájának vezetője

Moderátor: Kamarás István

A Fórum hanganyaga:

Meghallgatás/Letöltés

A Fórumon rögzített videó:

Galéria sajnos nincs, Tihanyi Karcsi a fotósunk nem tudott eljönni…