Beköszöntő

Azt reméljük, hogy folytatni tudjuk két jeles emigráns értelmiségi szervezet hagyományait. Az egyik, az alapításának 50. évfordulóját ünneplő Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem (EPMSZ), az itthon 1989/90-ig tiltott könyvek svájci kiadója, és az évenként „Akadémiai Napok” néven megrendezett konferenciáiról ismert szervezet. A másik, a Katolikus Magyar Értelmiségi Mozgalom (KMÉM) is évente rendezett kitűnő konferenciákat. Máig „mesterségük címerének” tekinthető a Mérleg c. folyóiratuk. Ők a rendszerváltás után Magyar Pax Romana (MPR) néven költöztek haza. A Szabadegyetem maradt Nyugaton, de létrehozta magyarországi és határainkon túli értelmiségi klubjait.

A két szervezet négy évenként közös, ökumenikus konferenciákat rendezett. Az utolsót 2011-ben tartották Balatonszárszón. (Ennek zárónyilatkozata itt olvasható.)

Ez után döntött úgy az MPR és a Szabadegyetem magyarországi szervezete, az EPMSZ Egyesület, hogy megteremti az együttműködés folytatásának korszerű formáját. Ennek jegyében indult meg 2012 pünkösdjén az Egyház és Társadalom c. online folyóirat, amely kezdetben a MPR projektjeiről, konferenciáiról és dialógusairól adott hírt. (Ezek az Archívum alatti menüpontokban olvashatóak.)

A folyóiratban nem csak a két egyesület és társult értelmiségi köreinek életéről számolunk be, hanem közzé tesszük a konferenciáinkon, tanulmányi hétvégéinken elhangzott legfontosabb előadásokat, vitákat. Tanácsadó testületünk és olvasóink segítségével szívesen teszünk közzé fontosnak tekintett cikkeket, videókat, hangfelvételeket. Az egyház és társadalom viszonyát elemző írásokat favorizáljuk, de kezdetektől igyekeztünk mind szélesebb társadalmi horizontra figyelni. Nem a világunk megítélését, hanem annak megértését szeretnénk segíteni. Elődeik szellemében: hiszünk a vitában, amelyre lapunk is lehetőséget biztosít.

Évek óta közvetítjük folyóiratunk Deák téri előadásait és vitáit, amelyek online is követhetőek számítógépeken és okos telefonokon. Ezeken elsősorban nem hitéleti, hanem társadalmi problémákat próbálunk értelmezni és megvitatni. A rendszerint minden hónap harmadik hétfőjén, 17-től 19 óráig tartott rendezvényt Horányi Özséb javaslatára Lehet-e? Fórumnak neveztük el. Valóban e- fórum, mert estjeinket elektronikusan közvetítjük a nagyvilág és régió magyarsága számára. Ez idő alatt bárhonnan lehet kérdéseket feltenni az előadóinknak, és hozzászólni a vitához. A lehet-e kérdés arra vonatkozik, hogy vajon megvalósítható e az együtt- gondolkodásnak az a toleráns gyakorlata, amit még az anya egyesületeinktől tanultunk ? A Fórumok 2012-től linkekre kattintva évekre visszamenőleg is megnézhető videó-felvételeinken, hogy hol tartunk az e kérdésre adható válaszban.

Itt kapcsolódhatnak be élő adásainkba is.

Facebook oldalunkat ide kattintva éri el.

Frissen megjelent anyagainkról email értesítést küld a weboldalunk, ha a jobb oldalsávban található az email címét megadva feliratkozik.

Olvasóinkat, nézőinket, Fórum-résztvevőinket nem a szerkesztőség, hanem a közleményeinkkel, vitáinkkal elégedett olvasóink, nézőink, látogatóink toborozzák a körleveleink végén mindig megtalálható meghívó link segítségével várjuk azok nevét és elérhetőségét, akiket érdekelhetnek témáink, és részvételük segíti, hogy jobban értsük világunkat!