Press "Enter" to skip to content

Lehet-e? Fórum – A gyűlölködésről (videó!)

A fórumon Csepeli György és Siklaki István szociálpszichológusok vezetésével a gyűlölet társadalmi és pszichológiai hátteréről zajlott élénk és gondolatébresztő beszélgetés. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a gyűlölet egy rendkívül komplex, egyszerre interperszonális és kollektív jelenség, amely mély evolúciós, szociális és lélektani gyökerekkel rendelkezik.

A gyűlölet egyéni szinten gyakran a szeretetből ered . Az elutasított, viszonzatlan vagy akadályozott szeretet frusztrációval párosulva gyűlöletté alakulhat. Csoportszinten pedig a gyűlölet az „én” és a „másik” közötti határ kijelölésére szolgál, a csoportkohézió erősítésének eszköze, különösen fenyegetettség esetén. Az ellenségképzés alapvető antropológiai minta, amelyet a politika rendszerint ki is használ.

Többször előkerült az a felismerés, hogy a kollektív gyűlölet terjedését elősegítik a társadalmi egyenlőtlenségek, különösen, ha azok igazságtalannak tűnnek. Ilyenkor a reszentiment, azaz a frusztrált tehetetlenség érzése, könnyen gyűlöletbe csap át. Történelmi példák – a német-francia viszonytól kezdve a boszniai háborúig – világítanak rá arra, hogy a gyűlölet gyakran transzgenerációs jelenség, amely mítoszokon, kollektív emlékeken keresztül öröklődik.

A beszélgetés során kitértek a politika felelősségére is: a politikai gyűlöletkeltés tudatos manipuláció eredménye, amely az érzelmekre, félelmekre és egyszerű világmagyarázatokra épít. Az ilyen gyűlöletkampányokat sokszor egy mesterségesen fenntartott vagy gerjesztett krízishelyzet előzi meg. A „hazugság” kérdéskörével kapcsolatban elhangzott, hogy amikor társadalmi szinten elmosódik az igaz és hamis közti határ, a hazugság fogalma is értelmezhetetlenné válik.

Az egyházak szerepe is szóba került: elismerték, hogy nagy lehetőség rejlik abban, ha az egyházak aktívan fellépnek a gyűlölet ellen, azonban ez a lehetőség gyakran kihasználatlan marad. Végül a résztvevők egyetértettek abban, hogy hosszú távon azok a társadalmak maradnak életképesek, amelyek képesek a gyűlöletet szeretetre és együttműködésre cserélni.

A Fórumon felvett videó:

A Fórum hanganyaga: Meghallgatás/Letöltés

2025. március 20-án, csütörtökön 17:00 órakor a Lehet-e? Fórum összejövetelén a Háló Közösségi és Kulturális Központban (Budapest V. kerület, Semmelweis u. 4. Aszalós-terem) beszélgetésre kerül sor.

„A gyűlölet nem pálya!” – hirdeti a stadion fény – reklámja. A lelátón pedig a két szektor szurkolói verekednek. Leghevesebben a rendfeltartókat
ütik.

Kétségkívül: mind több helyen az össznépi szurkolásnak a gyűlölet a gyúanyaga. Ám mintha a világ is hasonlítani kezdene a stadionokra.

A veszélyes jelenség társadalmi hátterének megvilágítására egy 10 perces Telexikon – videót teszünk közzé. Szövegét Elek Fruzsina állította össze, ide kattintva lehet megtekinteni.

Természetesen szívesen teszünk közzé más, előzetes vélekedéseket is, előadóink pedig várják az egyhazestarsadalom.hu-ra érkezett
kérdéseket és véleményeket.

Előadók:

Moderátor: Kőszegi Ábel

Be First to Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.